Sprzęt do kanioningu

Pianki

To jest podstawa uprawiania tego sportu. Nie możesz wejść do kanionu nie posiadając odpowiedniej pianki chyba, że jest to suchy kanion. Z doświadczenia wynika, że najlepszym rozwiązaniem są pianki dwuczęściowe o grubości 5mm. Pianki jednoczęściowe też mogą być ale nie są tak uniwersale (mając piankę dwuczęściową podczas upału, w ciepłych kanionach możesz włożyć tylko "dół"). Pianki cieńsze są za zimne szczególnie jeśli nie mają pełnych nogawek. Natomiast pianki grubsze są nie wygodne gdyż są z reguły za sztywne i za ciężkie.

Najtańsze egzemplarze można kupić w Decathlonie z tym, że nie zawsze są takie jakie byś chciał. Droższą alternatywą są pianki dedykowane do tego sportu. Charakteryzują się one gumowaną warstwą ochronną na kolanach, łokciach i tyłku, oraz są wykonane z materiału o zwiększonej elastyczności i wytrzymałości.

Uprzęże

Uprząż do kanioningu powinna być odporna na przecieranie. Częste tobogany czyli zjazdy po skale na siedząco powodują przecieranie się taśmy z której jest zrobiona. Uprzęże kanioningowe mają zatem dodatkowe osłony na elementy narażone na przecieranie które chronią również piankę. Nie używamy tutaj tyle sprzętu co przy wspinaczce czy w jaskiniach, nie jest wymagana też duża ilość "uszek", które mogłyby się tylko niepotrzebnie haczyć. Dlatego staramy się cały sprzęt osobisty nosić w plecaku.


mascun confort, peira confort

eldorado

top canyon

toboga

triton

iguazu, niagara

canyon

Przyrządy do zjazdu

Przyrząd do zjazdu powinien posiadać trzy główne cechy:

Po pierwsze powinien być przystosowany do zjazdu na podwójnej linie,

po drugie powinien dać się wpiąć i wypiąć z liny bez konieczności odpinania od uprzęży i po trzecie dawać możliwość regulacji szybkości zjazdu z całkowitą blokadą włącznie.

Reszta zależy od indywidualnych upodobań.


pirana

hydrobot

diablo

dziewiątka

Plecaki

Plecak do kanioningu powinien być bardzo wytrzymałą siatką. Woda, która dostanie się do środka musi natychmiast go opuścić gdy wyjdziemy z jeziorka. Ma to wpływ nie tylko na komfort poruszania się ale również na bezpieczeństwo.

Zasadniczo plecaki dzielą się na plecaki na sprzęt osobisty oraz worki na liny. Te pierwsze posiadają klapę uniemożliwiającą zgubienie zawartości. Te drugie są dostosowane do wyciągania liny podczas zjazdu. Niektóre worki posiadają drugi otwór na dole ułatwiający identyfikację zawartych w nim lin.

Buty

Buty powinny mieć przede wszystkim bardzo dobrą przyczepność na mokrej skale. Nadają się do tego buty trekingowe ale ich wadą jest to, że trzeba je potem długo suszyć. Ważną zaletą butów do kanioningu jest też ochrona kostki przed skręceniem lub stłuczeniem, gdyż poruszając się w wodzie często nie widzimy jak postawić stopę. W związku z tym powstały różne modele butów do uprawiania kanioningu.


bottines ATS

canyoneer 2

hydro pro

Gorge boot

Lina

Lina do kanioningu może być pływająca lub nie pływająca chociaż ta pierwsza jest wygodniejsza w użyciu. Istotne jest to, żeby nie chłonęła wody a tym samym nie stawała się znacznie cięższa. Musi być też odporna na ścieranie, gdyż technika pokonywania kanionów nie zawsze zapewnia odpowiednie poręczowanie. I jeszcze jedno, powinna być pomarańczowa albo żółta, żeby się nie myliła z tymi do jaskini :)

webmaster: wiechu@canyoning.wroclaw.pl