Przygotowanie liny


oznaczenie liny


Liny oznaczamy na obydwóch końcach następującym kodem:

Warto jest też wiedzieć gdzie jest środek liny. Zaznaczmy go w taki sposób:

Zdarza się, że musimy linę obciąć np. 80m podzielić na 60m i 20m. W tym przypadku stary środek jest już nieaktualny. Wypełniamy go wtedy markerem:


worowanie


Wykorzystanie worka na liny pozwala na używanie tylko potrzebnej długości liny. Reszta pozostaje w worku co zapobiega splątaniu, uniesieniu z prądem, zahaczeniu o coś w wodzie itd. Dodatkowo można takim workiem precyzyjnie rzucać unikając zahaczenia się liny np. o krzaki.

Do worka możemy zworować więcej niż jedną linę. Musimy to zrobić tak aby wszystkie były dostępne bez wyciągania pozostałych. Worujemy je po kolei. Najpierw wiążemy ósemkę z karabinkiem i przypinamy do wewnętrznego uszka w worku. W ten sposób będziemy wiedzieć, że jest to dolny koniec liny. Ten karabinek może się przydać gdy podczas zjazdu skończy się lina. Wtedy możemy od razu wpiąć sobie ten karabinek do uprzęży zapobiegając przejechaniu końca. Następnie worujemy linę (tak jak do szpeja). Koniec wiążemy bez karabinka do uszka (w ten sposób wiemy, że to początek liny).

Tak samo postępujemy z każdą następną liną którą chcemy mieć w tym worku.

Na koniec do uszka przypinamy ekspres do przypinania worka oraz ew. "ósemki" asekuracyjne z ekspresami.

Należy pamiętać aby worek na liny miał dodatnią pływalność. Można to osiągnąć chowając tam beczkę albo pustą plastikową butelkę po coli, a już na pewno nie młotek ze spitownicą.
webmaster: wiechu@canyoning.wroclaw.pl