Asekuracja


asekuracja z dołu


Asekuracja z dołu ma za zadanie zabezpieczenia zjeżdżającego przed upadkiem w przypadku puszczenia przez niego liny. Metodę tą stosujemy gdy jest dobra widoczność trasy zjazdu przez asekurującego "z dołu". Skuteczność zależy od rodzaju liny, przyrządu do zjazdu oraz od sposobu jego założenia.

1

podstawowe zasady:

 • Asekurujący musi zająć stabilną pozycję jak najbliżej zjazdu.
 • Asekurujący trzyma linę na wysokości twarzy tak, aby mieć możliwość dać luz lub gwałtownie pociągnąć ją w dół.
 • W razie interwencji pociąga linę w dół i ewentualnie, cofa się do tyłu.
 • Podczas zjazdu nie spuszcza ze zjeżdżającego wzroku.

zalety i wady

 • Jest to technika łatwa do wdrożenia, nawet dla mniej doświadczonych członków zespołu.
 • Wymaga dużej czujności i natychmiastowej reakcji w przypadku puszczenia liny.
 • Z definicji nie można jej zastosować dla pierwszego zjeżdżającego

autoasekuracja


Metoda powinna być stosowana na zjazdach suchych lub o małym przepływie wody. Jest szczególnie dobra w przypadkach długich zjazdów z przepinkami lub odciągami.

instalacja:

 1. Przyrząd do zjazdu instalujesz na lonży lub lonży złożonej na pół tak, aby odległość przyrządu od uprzęży była odpowiednia (zdj. 2).
 2. Shunt-a lub prusika instalujesz na linie pod przyrządem do zjazdu i przypinasz karabinkiem do uprzęży (tak jak w ulotce Petzla !) (zdj. 3,4).
2
3
4
Technika ta nie powinna być stosowana przy zjazdach gdzie mogą wystąpić problemy wodne. Zablokowanie się zjeżdżającego może spowodować utonięcie. Ważne jest aby wypróbować tą metodę przed pójściem do kanionu.

asekuracja z góry


A) z pętli liny do zjazdu

5

Asekurujący trzyma linę dwoma rękami. Lina przechodzi przez karabinek wpięty do punku (zdj. 5). Po osiągnięciu przez zjeżdżającego punku kiedy lina do asekuracji się kończy, asekurujący po ostrzeżeniu zrzuca koniec na dół.

Technika przydatna gdy:

 • chcemy zapewnić zjeżdżającemu bezpieczeństwo na początku zjazdu
 • zjazd jest krótki

Musisz uważnie wydawać linę aby zapewnić zjeżdżającemu komfort zjazdu (musi zawsze mieć odrobinę luzu). Możesz asekurować z ręki gdyż po pierwsze jest dwa razy mniejsza siła a po drugie przyrząd do zjazdu jest cały czas wpięty.

B) z pętli liny do ściągania

6

Technika zapewnia pełną asekurację na całą długość zjazdu wtedy gdy lina jest co najmniej trzykrotnie dłuższa niż wysokość zjazdu.

 1. Np. przy systemie z "ósemką" montujesz karabinek na górnym punkcie i przekładasz przez niego linę z worka.
 2. Zjeżdżający wpina się lonżą w powstałą pętlę (zdj. 6) i zjeżdża.
 3. Po zjechaniu na dół wypinasz linę z górnego karabinka i wpinasz ją na nowo "na krótko".

Metoda ta jest prosta w użyciu, tak jak poprzednia - można asekurować "z ręki".

Nie należy jej stosować gdy ściany kaskady mogą zahaczyć linę. Przy następnych zjazdach może być kłopot z wydawaniem liny.

C) z liny dodatkowej

7

Technika niezależna od sposobu montażu liny zjazdowej. Wymaga użycia dodatkowej liny. Asekurujący wykorzystuje półwyblinkę. W przypadku niektórych zjazdów po wypięciu na dole asekuracji należy rozwiązać również węzeł aby się nie zaklinował przy wyciąganiu liny, co może być utrudnieniem w przypadku zjazdu do głębokiego jeziorka. Wadą jest to, że po każdym zjeździe linę asekuracyjną należy wyciągnąć do góry.

Jeśli zjeżdżający był wpięty do liny asekuracyjnej obiema lonżami, przy zjeździe do głębokiego jeziorka zaleca się wypięcie przed końcem zjazdu dłuższej lonży.
webmaster: wiechu@canyoning.wroclaw.pl