Skoki i tobogany


skoki


Skok jest jednym z podstawowych elementów, które wykonujemy podczas pokonywania kanionu (według niektórych najfajniejszym).

Główną zasadą jest aby w nieznanych kanionach zawsze pierwszy uczestnik zjechał na linie i wysondował czy skok jest możliwy i w które miejsce jest najlepiej skoczyć. Właśnie do tego celu powinniśmy mieć ze sobą maskę lub okulary pływackie. Zaleca się również aby do skoku powyżej 3m zdjąć plecak, przyrząd zjazdowy oraz lonże przypiąć do bocznego uszka uprzęży i dobrze zapiąć kask.

Pamiętaj, że jeśli nie widać co jest pod lustrem wody to zawsze to sprawdzaj. Od ostatniej twojej wizyty mogło się wiele zmienić nawet jeśli to było niedawno. Mogły się tam znaleźć gałęzie lub inne przedmioty.

sondowanie

Zjedź na dół załóż okulary i obejrzyj co jest pod powierzchnią wody. Jeśli jest to konieczne to usuń gałęzie lub inne niepożądane przedmioty. Wskaż pozostałym uczestnikom gdzie jest najlepiej skakać.

wybicie

Wybicie decyduje o jakości skoku. Jeśli chcesz wylądować tam gdzie sobie upatrzyłeś musisz się dobrze wybić. Głównym twoim wrogiem w tej fazie skoku może byś śliskie podłoże. Dobre buty nie pomogą jeśli na skale są porosty. Pamiętaj, że nawet jeśli pierwszy się nie poślizgnie to miejsce z którego się wybił jest już mokre i może być śliskie.

Sposobem na śliskie miejsce jest przetarcie go piaskiem lub żwirem.

Staraj się skakać bez rozbiegu, zmniejszy to prawdopodobieństwo poślizgnięcia się.

lot

Od tej fazy zależy w jaki sposób wylądujesz w wodzie. Jeśli się nadmiernie boisz wody to wylądujesz na plecach. Jeśli jesteś zbyt ciekawy gdzie wylądujesz to wylądujesz na twarzy. Pamiętaj żeby głowę trzymać prosto i nie pochylać się do przodu (obserwować tylko oczami). Staraj się też nie gadać bo opijesz się wody albo przygryziesz sobie język.

lądowanie

Dla skoku z dużej wysokości ważne jest aby przy wejściu do wody nogi były razem, bardzo lekko zgięte, natomiast ramiona ułożone na klatce piersiowej.

Dla skoków krótkich (do 1m): nogi mocno ugięte (jakbyś siedział na krześle) a ręce rozstawione w celu wyhamowania impetu.

pod wodą

Pamiętaj, że pobyt pod wodą może być dłuższy niż przypuszczasz (szczególnie przy długich skokach). Nie zapomnij więc nabrać odpowiednią ilość powietrza.

Następny może skakać dopiero po twoim wynurzeniu.

Pamiętaj:
  • Skoki prawie nigdy nie są obligatoryjne.
  • Dla skoków powyżej 4m (nawet do głębokiej wody) niewłaściwe wejście do wody może spowodować kontuzję.
  • Lina powinna pozostać zawieszona tak długo jak się da (pomyśl: czy skoczysz jeśli twój poprzednik nabawił się kontuzji podczas swojego skoku ?).
  • Skoki powyżej 8m powinny być wykonywane z najwyższą starannością i zgodnie z posiadaną wiedzą.

Tobogany


Tak jak w przypadku skoku ważne jest wysondowanie czy tobogan jest bezpieczny z tym, że teraz musimy sprawdzić nie tylko dno jeziorka ale również drogę poślizgu. W tym celu pierwszy zjeżdżający wpina się w linę "na szybko" i przejeżdża na plecach całą długość toboganu sprawdzając czy nie ma się o co połamać.

ślizg

Połóż się na plecach zgodnie z kierunkiem rynny, nogami do przodu. Nogi razem, lekko uniesione. Ręce złożone na piersi lub między nogami, łokcie skierowane w stronę tułowia. Głowa lekko uniesiona.

Nie unoś głowy by zobaczyć metę bo może to spowodować wyrzucenie z rynny.

lądowanie

Wejście do wody powinno być obserwowanie przez innego członka zespołu.

webmaster: wiechu@canyoning.wroclaw.pl