Woda

Najważniejsze jest to, aby zawczasu przewidzieć niebezpieczeństwo a nie wtedy gdy jest już za późno. W tym celu należy dokładnie przyjrzeć się powierzchni wody i określić jak układają się prądy oraz gdzie znajdują się pułapki. Następnie określić jaką trasą chcemy się poruszać.

Kilka wskazówek:
Wodospad

Gdy wodospad wpada do jeziorka tworzy się tam bardzo niebezpieczne miejsce. Około 1/2 metra od spadku wody jest strefa, której nie można przepłynąć. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze jest tu bardzo silny prąd wsteczny, a po drugie woda jest nasycona powietrzem (ok. 50% wody i 50% powietrza) a więc nie za bardzo jest się od czego odpychać rękami. Tuż za tą strefą znajduje się strefa wypływu wody. W tym miejscu na powierzchni wody tworzą się charakterystyczne wybrzuszenia.


Za wodospadem jest w miarę bezpieczna strefa ale należy pamiętać, że nie zawsze występuje.

Należy unikać takich miejsc starając się np. je przeskoczyć. Jeśli się już tam jednak znajdziemy - bez paniki, są trzy sposoby wydostania się stamtąd:

Podwodny okap

Często zdarza się, że na zakrętach woda podmywa skałę (szczególnie skałę wapienną). Siła odśrodkowa powoduje, że poniżej linii wodnej powstaje podwodny okap tworząc w ten sposób bardzo niebezpieczne miejsce. W takich miejscach silny prąd może wciągnąć pod wodę.
Na takie miejsca należy zwracać szczególną uwagę i w miarę możliwości ich unikać, wybierając drogę w pobliżu przeciwległego brzegu.
Jeżeli jednak jest już za późno należy oprzeć się o wystającą nad wodę ścianę nogami. Bardzo przydatna jest wtedy kamizelka pływacka.

Poręczowanie trawersów

Przy silnym prądzie warto jest zaporęczować przejście przez nurt. W tym przypadku prawidło założona lina powinna przechodzić pod kątem do głównego nurtu, tak aby nie było możliwości zablokowania się na środku przeprawy. Może się okazać, że przejście nie będzie wtedy możliwe.

źledobrze
webmaster: wiechu@canyoning.wroclaw.pl